Brazilské Jiu-Jitsu je způsob boje na zemi bez použití úderů a kopů, namísto toho se zde spoléhá na kontrolu oponenta, páky a škrcení. Právě pro svou téměř bezbřehou škálu technik a jejich kombinací můžou být souboje v BJJ velice dynamickým a inteligentním procesem akcí a reakcí, díky čemuž si BJJ vysloužilo přezdívku lidské šachy. Byť výrazně přispívá k fyzickému stavu trénujících, jeho efektivita technik v praxi dovoluje s použitím minima fyzického úsilí porazit silnější protivníky. Proto je BJJ osvědčenou formou sebeobrany vhodnou jak pro děti, tak pro lidi starší 50ti let. I přes to, že je zde mnoho k učení je možné ovládnout všechny základní aspekty boje na zemi již po 25 lekcích ve 2-3 měsících.

Za zakladatele se považuje rodina Gracie, jenž je vyvinula na začátku 20. století z juda. V BJJ existují stupně výkonnosti. Na rozdíl od jiných systémů se zde nekonají zkoušky, ale stupeň je udělen mistrem (držitel černého pásu) na základě jeho šikovnosti v boji. Jinými slovy pásek každého trénujícího přímo odráží jeho opravdovou úroveň v boji. Pro starší 16-ti let se udělují tyto pásky: bílý, modrý, fialový, hnědý a černý. V BJJ se soutěží a to jak v gi (kimono), tak bez něj – nogi.

BRAZILSKÉ JIU-JITSU JE JAKO LIDSKÉ ŠACHYPRO KOHO:
pro ty, kteří se chtějí naučit sebeobranu
pro ty, kteří chtějí mít radost z pohybu a zlepšit si fyzickou kondici
pro ty, kteří chtějí umět bojovat chytře


BRAZILSKÉ JIU-JITSU JE PRO VŠECHNY


Naše tréninky se nezaměřují pouze na sportovní pojetí. BJJ v našem chápání je kompletní bojový systém zahrnující takedowny (porazy na zem – judo, zápas) a sebeobranu. Tréninkové skupiny jsou rozděleny dle věkových hranic. Mezi nejmladší patří děti ve věku 3-4 roky, 5-6 let7-9 let a 10-13 let. Hlavní skupinu pak tvoří mládež od 14 let. Tato skupina se rozděluje na začátečníky a pokročilé. Horní věková hranice není daná a začíná se nám zde vytvářet silná skupina lidí nad 30 a 40 let. Nicméně nejstaršímu našemu členovi bylo přes 50 let jehož poslední aktivní pohyb byl na střední škole. Ale ve světě je běžné, že lidé začínají s BJJ i po 70. narozeninách. A v neposlední řadě je třeba zmínit, že BJJ trénují i ženy a dívky a v našem oddíle to není jinak. Tréninky jsou zkrátka pro všechny.

Tréninky jsou rovnoměrně rozděleny mezi tréninky v gi a tréninky nogi. Lze trénovat obojí nebo se pouze specializovat na jeden styl…ale to by byla škoda. Obojí má své kouzlo a navzájem se doplňují. V gi je mnohem více možnosti útoků, je zde propracovanější obrana a hra je pomalejší. V nogi je díky absenci úchopů za oděv kladen důraz na dynamiku a útoky na nohy. Nábor je v těchto měsících: leden, duben, červenec, září. Registrace zde.

Jsme součástí nejrozšířenější rodiny brazilského jiu-jitsu – Gracie Barra, tým Draculino (Vinicius Draculino – černý pás 5. stupně). Naším přímým mistrem je Slawomir Szamota (černý pás 3. stupně) z polského města Tychy.

Naše linie: Mitsuyo Maeda > Carlos Gracie > Carlos Gracie Jr. > Vinicius „Draculino“ Magalhães > Slawomir Szamota > Robin Javorek

adminBrazilské Jiu-Jitsu